Podsumowanie VIII kadencji Sejmu. Prace Izby w latach 2015 - 2019

poniedziałek, 11 listopada 2019 18:00
Zdjęcie nr 1, fot. Kancelaria Sejmu

86 posiedzeń, 235 dni obrad, 923 uchwalone ustawy – to dorobek posłów wypracowany w sejmowej Sali Plenarnej podczas minionych czterech lat.

Dużą część prac ustawodawczych wykonują sejmowe komisje. Uczestniczą one także w wykonywaniu przez Sejm funkcji kontrolnej w stosunku do administracji rządowej, mogą mieć też uprawnienia śledcze. W VIII kadencji obradowało 35 komisji, w tym 29 stałych i cztery nadzwyczajne oraz dwie śledcze. Odbyły one łącznie 5,6 tys. posiedzeń. Posłowie złożyli też ponad 34 tys. interpelacji i prawie 10 tys. zapytań poselskich, a Rada Ministrów udzieliła Izbie 76 informacji bieżących oraz odpowiedziała na 835 pytań w sprawach bieżących.

Sejm oprócz uchwalania prawa i kontrolowania działań rządu uczestniczy też w powoływaniu kluczowych dla państwa organów. Izba dwukrotnie uczestniczyła w konstytucyjnej procedurze tworzenia Rady Ministrów, debatując nad expose i udzielając wotum zaufania rządom Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Sejm VIII kadencji wybrał lub uczestniczył w wyborze m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na pierwszym posiedzeniu w 2015 r. Izba wybrała swoim marszałkiem Marka Kuchcińskiego, który sprawował tę funkcję blisko cztery lata. Jego następczynią została w sierpniu 2019 r. Elżbieta Witek.

 

Sprawy społeczne


Miliony polskich rodzin korzystają z programu Rodzina 500 plus wprowadzonego ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od lipca 2019 r. program rozszerzono i comiesięczna pomoc w wysokości 500 zł trafia do wszystkich najmłodszych Polaków, niezależnie od ich liczby w rodzinie i stanu majątkowego.

Odpowiedzią na liczne postulaty pracujących rodaków było przywrócenie w 2017 r. wieku emerytalnego 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet (ustawa z 16 listopada 2016 r. nowelizująca ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Dzięki ustawie z 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych osoby pracujące będą miały możliwość oszczędzania dodatkowych środków na budowanie kapitału emerytalnego. Olbrzymie znaczenie dla domowego budżetu seniorów mają darmowe leki. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 18 marca 2016 r. wprowadziła je dla osób, które ukończyły 75 lat. W 2019 r. Sejm przyznał osobom pobierającym emerytury i renty jednorazowe świadczenie emerytalne, tzw. 13. emeryturę.

Sejm uchwalając dwie reformy oświaty uwzględnił liczne głosy rodziców i uczniów. Ustawa z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zniosła obowiązek szkolny dla sześciolatków. Ustawą z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe wygaszono gimnazja, powracając do sprawdzonego modelu z ośmioletnią szkołą podstawową, po ukończeniu której uczniowie kontynuują edukację w liceum, technikum lub szkole branżowej.


Bezpieczeństwo, obniżka podatków

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP z 29 września 2017 r. przewiduje zwiększenie wydatków obronnych do 2,5% PKB do 2030 r. Sejm dał tym samym gwarancję właściwego wypełniania przez Polskę zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO. Poziom bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, także w sytuacji zagrożeń wewnętrznych, np. klęsk żywiołowych, podniosło utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej (ustawa z 16 listopada 2016 r.).

Ustawy przyjęte przez Sejm w znaczący sposób utrudniły unikanie płacenia podatku VAT czy akcyzowego. Olbrzymią rolę odgrywają tu działania powstałej w 2016 r. Krajowej Administracji Skarbowej (ustawa z 16 listopada 2016 r.). Równolegle wprowadzane są daleko idące ułatwienia dla wszystkich sumiennych płatników. Należą do nich m.in. obniżka CIT i ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców (ustawy przyjęte w 2018 r.) oraz zwolnienie z podatku PIT osób do 26. roku życia, a dla pozostałych podatników obniżka stawki tego podatku z 18 do 17 proc. (ustawy uchwalone w 2019 r.).


Zrównoważony rozwój

Równomiernemu rozwojowi wszystkich części kraju służą takie inicjatywy jak Fundusz Dróg Samorządowych, (ustawa z 23 października 2018 r.) dzięki któremu państwo wspomoże remonty i modernizacje dróg lokalnych czy przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych (ustawa z 16 maja 2019 r). Mapę komunikacyjną Polski gruntownie odmieni budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (ustawa z 10 maja 2018 r.). Zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w małych miejscowościach powstają dostępne dla mniej zamożnych Polaków mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus (podstawą jest m.in. ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości). Osoby już posiadające nieruchomości mieszkalne w ramach użytkowania wieczystego stały się ich właścicielami na mocy ustawy z 20 lipca 2018 r.


Codzienne ułatwienia
Dzięki ustawie 10 stycznia 2018 r. niedziele stały się dniami wolnymi od pracy dla pracowników handlu i usług. Życie pacjentów ułatwiają elektroniczne recepty (ustawa z 1 marca 2018 r.) i elektroniczne zwolnienia lekarskie (ustawa z 10 maja 2018 r.). Wszyscy obywatele, np. w kontaktach z urzędami, skorzystają na wprowadzeniu warstwy elektronicznej do dowodów osobistych (ustawa z 6 grudnia 2018 r). Z kolei 9 maja 2018 r., po nowelizacji prawa o ruchu drogowym, nastąpiło zniesienie obowiązku posiadania przy sobie w czasie jazdy dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Płacący PIT nie muszą już składać zeznania podatkowego. Zrobi to za nich państwo. Podatnik może dokonywać zmian, np. odliczeń czy ulg, nadal może jak dotychczas samodzielnie wypełnić formularz, jeśli jednak tego nie zrobi, nie będzie karany za niezłożenie zeznania (ustawa z 4 października 2018 r.).


Najaktywniejsi posłowie VIII kadencji
Dyplomacja parlamentarna i współpraca międzynarodowa
Polityka historyczna. Rocznice i obchody
Wydarzenia kulturalne, spotkania okolicznościowe, jubileusze
Sejm VIII kadencji w mediach społecznościowych