Sufler
Darowizny "kościelne" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sufler   
środa, 29 czerwca 2011 14:03

Podatnikom podatku dochodowego udzielającym wsparcia, w formie darowizn, na cele kultu religijnego, przysługuje prawo odliczania od dochodu przed opodatkowaniem równowartości przekazanej darowizny.

Odliczenie darowizn podatników podlegających przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zostałoograniczone przez ustawodawcę - zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 7  - do wysokości 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 tej ustawy. 
W sytuacji, gdy podatnik dokona darowizn także na inne w cele, określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, łączna kwota dokonanych z tego tytułu odliczeń nie może przekroczyć 10% dochodu.

Takie samo uprawnienie przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „updof”), z tym, że odliczenie nie może łącznie przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Przepisy podatkowe w sposób szczególny, w formie ulg, odnoszą się również do darowizn przekazywanych na działalność charytatywno-opiekuńczą. Od czasu uchwalenia ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wiąże się to z obszarami zaliczanymi do sfery działalności pożytku publicznego.  Jednak już znacznie wcześniej, ze względu na specyfikę działalności kościołów i związków wyznaniowych, problematyka wparcia działalności charytatywno-opiekuńczej była obecna w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Jednak najbardziej atrakcyjne mechanizmy ulg wynikają wprost z ustawh normujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych. Stan ten nie uległ zmianie, w związku z czym podatnikom dokonującym darowizny na omawiany cel może przysługiwać prawo odliczeń od dochodu w zakresie i na zasadach określonych w ustawie właściwej dla danego kościoła czy związku wyznaniowego.

Wykaz wszystkich ustaw "kościelnych" z informacjami dotyczącymi zasad korzystania z ulgi podatkowej mozna znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów w tekście pt. Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.



Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 08:35
 

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com